Ceny v poslední německé aukci pro střešní fotovoltaiky prudce stouply, projekty stále chybí

15/03/2023

Německo na začátku února nabídlo v první letošní aukci pro solární elektrárny budované na střechách či protihlukových barierách přes 200 MW výkonu. Přestože se situace s nedostatkem projektů po výrazném navýšení maximálních nabídkových cen zlepšila, aukci se ani tak nepodařilo zaplnit. Vysoutěžené ceny v aukci vzrostly spolu s cenovým stropem oproti minulému kolu o téměř čtvrtinu.

Německo s ohledem na nedávné dění na energetických trzích plánuje intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů, které mají zemi pomoci snížit závislost na dovážených fosilních palivech. Například v případě pevninských větrných elektráren došlo k výraznému navýšení objemu aukcí na letošní rok, nicméně Německu stále chybí projekty a první letošní aukce se nezaplnila ani z poloviny.

V případě aukcí pro fotovoltaické elektrárny na střechách a protihlukových barierách je situace ohledně nedostatku projektů podobná. Oproti aukcím pro větrné elektrárny však letos nedošlo k navýšení jejich objemu, naopak v každém z letošních tří kol se má soutěžit o 217 MW výkonu, zatímco během prvních dvou loňských kol německý síťový regulátor nabízel k soutěžení bezmála 767 MW výkonu.

Nedostatek projektů se německý regulátor v součinnosti s tamními zákonodárci snažil řešit výrazným navýšením maximálních cen, se kterými mohou developeři projektů v aukci soupeřit. Zvýšení cenových stropů o 25 % tak částečně pomohlo přilákat více projektů, jelikož do letošního prvního kola byly podány nabídky na projekty o celkovém instalovaném výkonu 213 MW, což bylo stále méně, než činil objem aukce. Sedm nabídek nicméně musel regulátor z aukce vyřadit, nakonec tak uspělo 87 projektů o celkovém výkonu 195 MW.

Vzhledem k navýšení horního limitu soutěžních cen došlo rovněž k prudkému růstu vysoutěžených cen, které se opět kvůli absenci konkurence vzhledem k nedostatku projektů opět pohybovaly na horní hranici. Vysoutěžené ceny dosahovaly podle německého regulátoru mezi 90 a 112,5 EUR/MWh, což byl cenový strop pro tuto aukci. Vážený průměr vysoutěžených cen poté činil 108,7 EUR/MWh, což je oproti 87,4 EUR/MWh z minulého kola nárůst o čtvrtinu.